Doğru Fiyatın Tespiti

16/02/2018 20:40

Konunun yabancıları için gayrimenkulünüzün rayiç bedelini tespit etmek neredeyse imkansızdır. Duygusal faktörlerin yanı sıra fiyatı orantısız ölçülerde yukarı çeken çok fazla etmen bulunmaktadır. Biz profesyoneller için de fiyatı belirlemekte kullanabileceğimiz bir şablon yoktur. Fakat bizler mevcut deneyimlerimize ve pazar hakkındaki bilgilerimize başvurmakta ve uygun fiyatı bu şekilde bulabilmekteyiz. Fakat bizler de her şeyi bilemediğimizden kendi bünyemizde bulunan eksperlere danışmaktayız. Eksperlerimiz ayrıntılı bir tahmin çıkartarak doğru değeri belirlemektedirler. 


Böylelikle kendi gayrimenkulünü kendisi satmaya çalışanların çoğu zaman düştükleri hatalardan kaçınabilmekteyiz; yani “önce yüksek bir rakamla başlayayım, sonra nasıl olsa zaman içinde daha hesaplı bir rakam söyleyebilirim” hatasından. 
Bu strateji satışların yüzde 99’unda görece kötü sonuçlar doğurmakta ve satış gayrimenkul danışmanı aracılığıyla yapılan satışlara göre çok daha uzun sürmektedir. Bu strateji nedeniyle yüzde 10 ila 20 oranında fiyat kırıldığı görülebilmektedir. 

Peki, neden böyle? 
Pazar seviyesinin çok üzerinde olan fiyatlarda kaliteli alıcılarla karşılaşmak çoğu zaman pek zor ve hatta bazen imkansız olmaktadır. Bunun sonucunda da birçok kez fiyat kırılması gerekmektedir. Böylelikle zaman geçmekte, potansiyel alıcıların bir çoğu da bu sırada kendilerine başka mülkler satın almaktadırlar. 
Aynı zamanda teklifiniz de pahalı ve hatta bir süre sonra tapon görülmektedir. Satış fiyatınız da sürekli düştüğünden mülkünüzde sorun olduğu izlenimi doğabilmektedir. İyi bir fiyat bulabilmeniz gitgide daha da güç bir hale gelmektedir. 

Siz iyisi mi bizim deneyimli gayrimenkul danışmanlarımıza güvenin! 

 

www.halilguler.org

Halil GÜLER

GLR Gayrimenkul Emlak Sigorta Danışmanlık ve Mimarlık Ofisi