Apartmana veya Site Sakinlerini / Siteyi / apartmanı Rahatsız eden kiracının tahliyesi!

03/01/2020 12:26

Apartmanda gürültü yasağına uymayan ve sürekli çevresine rahatsızlık veren kimseler, yetkili birimlere şikayet ediliyor. Gürültü yapan kişi, kiracı ise tahliyesi istenebiliyor. İşte gürültü yapan kiracının tahliyesi...

 

Gürültü yapan kiracının tahliyesi!

Apartman Gürültü Yasağı kapsamında belirlenen saatlerde gürültü yapılamıyor. Bu yasağa uymayan kimseler, verdiği rahatsızlığın niteliğine göre cezalandırılıyor. Peki gürültü yapan kimse kat maliki değil de kiracı ise nasıl bir çözüm uygulanıyor?

 

Gürültü yapan kiracının yasağa uymaması durumunda göreceği cezadan önce, gürültü yasağı kapsamında yer alan maddeleri inceleyelim:

 

1- Her türlü gereksiz gürültüden kaçınılması zorunludur.

2- Mesai günlerinde öğleyin saat 13 ile 15 arasında (öğle istirahati) ve geceleri saat 19:00 – 07:00 gürültülü hareketler yasaktır.

3- Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca istirahat vakti olarak kabul edilir.

4- Mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi genel olarak sadece odanın içinde duyulacak kadar açılır.

 

Yukarıda belirtilen yasaklara uymayan kiracılar, yönetim tarafından aldıkları uyarıdan sonra rahatsızlık vermeye devam ediyorsa, gürültü yapan kiracının tahliyesi istenebiliyor. Tahliye için ilk olarak yönetim ev sahibi ile görüşebilir. 

 

Ev sahinin bu durum ile ilgilenmemesi durumunda ise apartman yönetimi doğrudan "gürültü" nedeni ile evin tahliyesi için dava açabilir.

 

5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 31 Mart 2005 tarihli ve 25772 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kabahatler Kanunu kapsamında, apartmanda gürültü yapan kimselere verilecek cezalara ilişkin hükümlere de yer veriliyor...
Anayasa da resmi gazete onayıyla devreye girmiştir.